درباره ی وب سنجی

webometrics

وب سنجی یا سایبر متریک از جمله علوم جدیدی است که به تازگی پا در عرصه ی شناخت گذاشته است البته در ایران هنوز آن طور که باید وشاید شناخته شده نیست و افراد معدودی با این علم آشنایی دارند.

تاریخجه ی وب سنجی:

لارسن یکی از پیشگامان تجزیه و تحلیل ساختار فرامتنی در محیط وب به شمار می اید.اما اولین کسی که یک مطالعه ی جامع وب سنجی در محیط وب انجام داد روسو در سال 1996 بود.

اما مفهوم وب‌سنجي، آن‌گونه كه امروزه موردنظر است، براي نخستين بار توسط آلمايند و اينگورسن مطرح شد و اصطلاح “وب‌سنجي” به‌طور رسمي توسط آنها به‌كار رفت

وب سنجی چیست؟

وبسنجی عبارت است از مطالعه ی جنبه های کمی منابع وب و استفاده از منابع اطلاعاتی و فناوری های به کار رفته در وب،که با الگوگیری از شیوه های کتاب سنجی و اطلاع سنجی صورت میگیرد.

وب سنجی دارای 4 حوزه ی مطالعات است:

1)تجزیه و تحلیل کمی و کیفی مجتوای صفحات وب

2)تجزیه و تحلیل کمی و کیفی ساختار پیوندهای وب

3)تجزی و تحلیل میزان استفاده از وب

4)تجزیه و تحلیل فناوری های به کار رفته در وب (شامل ارزیابی عملکرد موتورها)

تاریخچه ی وب سنجی در ایران:

همان طور که در ابتدا بیان کردم علم وب سنجی به تازگی در ایران ورود کرده است.علیرضا نوروزی اولین کسی بود که با ترجمه ی متنی در فصل نامه ی فناوری اطلاعات در سال 1382 وب سنجی را وارد ایران کرد و برای اولین بار چشم ایرانیان را به روی این شاخه گشود.اما این هم اضافه کنم که هم اینک وب سنجی در ایران در حال رشد و شکوفایی است و در اینده ای نزدیک میتواند حرفای زیادی برای گفتن داشته باشد…………

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *