گزارش عملکرد آماری و علم‌سنجی ایران در سال ۲۰۱۹ در پایگاه استنادی اسکوپوس

گزارش عملکرد آماری و علم‌سنجی ایران در سال ۲۰۱۹ در پایگاه استنادی اسکوپوس

در تاریخ ۰۶/۰۹/۲۰۲۰ پایگاه استنادی اسکوپوس از مجموعه محصولات شرکت الزویر اقدام به اعلام سایت‌اسکور (ضریب تأثیر اختصاصی اسکوپوس) کرده است و این بدین معنی است که برای سال ۲۰۱۹ بیش از ۹۵ درصد مقالات توسط اسکوپوس دریافت شده‌اند.

این گزارش توسط استارت آپ نگاشت فعال در حوزه‌ی داده‌های پژوهشی و علم‌سنجی منتشر شده است و امید که مورد استفاده‌ی پژوهشگران، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و سازمان‌های ذی‌ نفع باشد.

بر اساس بخش منابع اسکوپوس امسال ۲۴۱۸۰ مجله‌ی پژوهشی معیار سایت‌اسکور دریافت کرده‌اند که ۵۷۱۰ تا از آن‌ها به صورت دسترسی آزاد منتشر شده‌اند و در حدود سیزده هزار عنوان از مجلات دارای سایت اسکور بدون ایمپکت فکتور (وب‌آو‌ساینس) هستند؛ که از این تعداد ۳۳۰ عنوان نیز در ده درصد برتر مجلات حضور دارند.

در سال ۲۰۱۹ تعداد ۳۳۲۷۶۸۰ مدرک در اسکوپوس نمایه شده است که حوزه‌ی موضوعی پزشکی با ۸۰۰۲۲۲ مدرک ۱۳٫۴ درصد از کل منابع منتشر شده را به خود اختصاص داده است.

در میان کشورها، چین هم با اختلاف ۴۸۸۸ رکورد از آمریکا بالاتر قرار دارد.

موسسه Chinese Academy of Sciences با ۶۱۰۲۹ مدرک بیشترین تعداد مدرک را داشته است.


ایران با تعداد ۶۵۲۴۱ مدرک در رتبه‌ی ۱۵‌ام قرار دارد؛ که بر خلاف روند عمومی جهانی حوزه‌ی مهندسی با ۱۳٫۸ درصد و ۱۶۵۲۵ مدرک در صدر قرار دارد و حوزه‌ی پزشکی در سطح بعدی است.

دانشگاه تهران با ۵۳۱۶ مدرک بیشترین مدرک در بین مراکز ایرانی دارد.

 

در بین پژوهشگران آقای دکتر صاحبکار از دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ۲۲۰ مدرک در صدر قرار دارد.

تعامل علمی ایران با کشور آمریکا با حضور در حدود چهار هزار مدرک مشترک، از کشورهای دیگر بیشتر بوده است و بعد از آن با کشور کانادا بیشترین هم نویسندگی اتفاق افتاده است.

از ۲۴۱۸۰ عنوان مجله‌ی سایت اسکور گرفته برای سال ۲۰۱۹ تعداد ۳۲۳۰ مجله در ۱۰ درصد برتر هستند که ۳۰۳۰ دارای شابک و ۱۹۷ عنوان فقط شابک الکترونیکی دارند.

در سال ۲۰۱۹ تعداد ۶۸۷۹۰۴ مدرک از ۳۳۲۷۶۸۰ عنوان در مجلات ده درصد برتر منتشر شده‌اند که ایران با تعداد ۱۰۵۴۱ مدرک در رتبه‌ی ۱۹ قرار می‌گیرد.

 

تهیه کننده: استارت آپ داده‌های پژوهشی و علم سنجی نگاشت

https://www.scopus.com/
https://www.scopus.com/sources.uri?zone=TopNavBar&origin=searchadvanced
https://blog.scopus.com/posts/citescore-2019-now-live

FullScreen Mode

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code